testování žáků a zaměstnanců

Úvod > Škola > Školní knihovna

Školní knihovna

Řád školní knihovny

Výpůjční doba:  středa o velkou přestávku / 9.40 – 10.00 hodin/, čtvrtek od 13.00 – 14.000 hodin, pátek o velkou přestávku / 9.40 – 10.00 hodin/

Umístění knihovny: čtenářská dílna ve 2. patře 1. stupně

1. Všeobecná ustanovení

Řád stanovuje pravidla provozu školní knihovny při ZŠ Aloise Klára Úštěk, příspěvková organizace.

Stanovuje práva a povinnosti žáků a podmínky provozu školní knihovny.

2. Provoz školní knihovny

Školní knihovna zajišťuje podporu výchovy, vzdělávání a rozvíjí čtenářskou gramotnost žáků.
Školní knihovna je otevřena každou středu o velké přestávce / 9.40 – 10.00 hodin /, čtvrtek od 13.00 – 14.000 hodin, pátek o velkou přestávku / 9.40 – 10.00 hodin /

3. Uživatelé

Uživatelem se může stát každý žák ZŠ Aloise Klára Úštěk, příspěvková organizace.
Při první návštěvě je žák seznámen s řádem knihovny. Žáci jsou současně seznámeni s pravidly bezpečnosti při pobytu v prostorách školní knihovny.

4. Práva a povinnosti uživatel

Uživatel má právo bezplatně si půjčovat knižní publikace, časopisy, které jsou v nabídce školní knihovny.
Uživatel je povinen:

• udržovat pořádek a klid ve školní knihovně
  • chovat se k vypůjčené literatuře šetrně (do knih se nesmí malovat, podtrhávat v textu či vpisovat poznámky)
  • chovat se ohleduplně k vybavení školní knihovny
  • řídit se pokyny pracovníka knihovny
  • v knihovně není dovoleno jíst a pít

5. Způsoby půjčování

Uživatel knihovny si může půjčit nejvýše 2 knižní publikace. O výjimce může rozhodnout správce knihovny. O výpůjčce bude proveden zápis na výpůjční list, který půjčovatel      potvrdí svým podpisem. Při vrácení knihy bude opět proveden zápis o vrácení knihy. Uživatel nesmí z knihovny vynášet knihy či dokumenty, které nebyly řádně zaregistrovány.

6. Výpůjční lhůta

Knihy se půjčují na dobu maximálně jednoho kalendářního měsíce ode dne výpůjčky.

7. Další ustanovení

Uživatel je povinen zacházet s vypůjčenými knihami a časopisy šetrně a ukládat je na vyhrazené místo.
Při zapůjčení knihy je uživatel povinen ji neprodleně prohlédnout. Případná zjištěná poškození je povinen ihned nahlásit správci knihovny.
Nevrátí-li uživatel vypůjčené knihy včas, správce upozorní rodiče.
Ztracenou nebo poškozenou knihu musí uživatel uhradit podle požadavku správce knihovny.
Do vyřešení způsobu nahrazení ztráty a uhrazení všech pohledávek má správce právo pozastavit uživateli půjčování. O výši finanční náhrady za poškozenou či ztracenou    knihu
rozhoduje ředitelka školy a to takto:

Výše finanční náhrady bude stanovena dle stáří knihy a míry jejího poškození.

-                       1. rokem (nové) 100% pořizovací ceny

-                 2. rokem 75% pořizovací ceny

-                 3. rokem 50% pořizovací ceny

-                 4. rokem 25% pořizovací ceny