Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Pro žáky > Aktuality > Jednodenní výstražná stávka

Jednodenní výstražná stávkaDatum konání:
27.11.2023

Vážení rodiče,

jistě jste všichni zaznamenali, že Ministerstvo školství v současné době mluví o škrtech ve školství, o kterých si myslím, že nejsou rozumné. Všichni zaměstnanci školy se domnívají, že tyto změny nepovedou úroveň českých škol k dobrému. Vnímáme je jako negativní. Dlouhou dobu se nám slibovalo, že spíše dojde ke změnám v RVP, k jeho úpravám tak, aby obsah vzdělávání odpovídal dnešním potřebám, ale tato revize stále nemá jasnou podobu. 

Během posledních let jsem jako ředitelka zaznamenala řadu změn, které jsme museli akceptovat a zvládnout.

  • Během několika let došlo ke snížení financí na pomůcky (a to nevíme, jaký bude obnos v rámci úsporných škrtů v novém roce 2024)
  • Pedagogickou intervenci učí učitelé v rámci svých úvazků, byla jim přičtena jedna hodina do úvazku navíc, nařízenou ze strany vedení, nelze zaplatit jako přesčas. Ředitelé financování intervence řeší v rámci balíčku na odměny. Tyto finance již nejsou součástí nárokových složek.
  • Ministerstvo plánuje omezení počtu asistentů na škole podle počtu žáků, jeden asistent bude mít ve své péči více žáků-dokonce i z různých tříd. Jak asi bude vypadat tato péče? Jak bude kvalitní a kolik vhodných asistentů ředitel najde, aby tak obtížnou práci vládl? 
  • Rušení devátých tříd – opět nepromyšlený návrh ze strany ministerstva
  • Digitalizace přijímacích zkoušek - příliš krátka doba pro rodiče, aby se s novým systémem seznámili. 
  • Nepřipravená legislativa pro zavádění formativního hodnocení na vysvědčení, to se zatím pilotuje.

Chybí nám systematické zavádění změn, tak aby změny vyplývaly opravdu z potřeb českých škol. Nechceme, abychom se museli vracet zpět na cestě inkluze, která tady byla celkem úspěšně nastolena před lety. Kolik práce a úsilí během problematiky zavádění inkluze již byla vydána a nyní se má něco, co funguje měnit - rušit?

Ráda bych, abych nemusela řešit situaci, kdy nenajdu do školy na pozici asistenta, školníka, účetní, kuchařky a uklízečky vhodného zaměstnance. I ti dělají školu školou. Jejich hrubé platy jsou nízké a i tito lidé se starají o své rodiny, své děti a platí hypotéky. A právě těchto platů by se škrty měly týkat. Řediteli pak nezbyde nic jiného, než jim „přilepšit“ z nenárokových složek pro pedagogy.

A mohla bych s tím, co se mi nelíbí, pokračovat. Učitelé nikdy nebyli těmi, kteří si stále na něco stěžují. Snaží se vždy udělat všemožné pro své žáky. Dokázala to doba covidová i doba přílivu ukrajinských žáků. I tady jsme se naučili vše, co bylo potřeba a nikdo se nás neptal, jak to zvládáme.

Chápu, že stát prožívá dobu ekonomické krize, že je nutné se uskromnit. Jako řadový občan se tomu nějak přizpůsobím, omezím. Co ale nechci, aby se šetřilo tam, kde to není rozumné a vede k destrukci škol. Řadu let tu buduju školu podle svých představ, co nejlépe umím, tak, abychom dětem předali maximum.

Nikdy jsem stávkovat nechtěla, ale v současné době rozhodnutí mých zaměstnanců a odborů na naší škole akceptuji a schvaluji.

Vím, že to Vám rodičům přinese komplikace, ale je to asi jediný možný postup, jak ukázat, že tudy cesta nevede. Chceme kvalitní vzdělávání v našem státě.

Dne 27.11. 2023 bude z důvodu provozních - všichni zaměstanci školy se připojili k jednodenní stávce - zavřena škola, školní jídelna, školní družina i DDM.