Úvod > Pro žáky > Aktivity > Příběhy našich sousedů - Post Bellum

Příběhy našich sousedů - Post Bellum

20.3.2023

Příběhy našich sousedů – Post Bellum - Příběh Tomáše Votruby

Příběhy našich sousedů je vzdělávacím projektem Post Bella pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Žáci mají za úkol pod vedením svého učitele a za podpory koordinátora vyzpovídat pamětníka, natočit jeho celoživotní vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument.

Naše škola se do tohoto projektu za přispění Města Úštěk také zapojila. Žáci 9. třídy (Jaroslav Prokop, Ondřej Novotný, Jan Knoth, Luboš Hrnčíř a Alexandr Kuklovský) s paní učitelkou Petrou Votrubcovou a koordinátorkou společnosti Post Bellum  Kateřinou Latislav - Němečkovou měli za cíl prostřednictvím projektové výuky a s využitím pamětníka reflektovat historii 20. století v obci Úštěk. Práce bylo opravdu hodně, připravili společně natáčení, rozhovory a zajímali se o historické údaje. Velmi cenná byla osobní setkání s pamětníkem, který jim převyprávěl svůj příběh.

Dne 20. března proběhla od 16.00 hodin ve Varhaním sále Základní školy Boženy Němcové v Litoměřicích závěrečná prezentace jejich práce. V průběhu dvou hodin byla prezentována práce žáků z Litoměřicka. Naši žáci ji prezentovali jako první a všemi byla velmi kladně přijata, neboť byla zajímavá, emoční a ve všech zúčastněných zanechala hluboké zážitky. Samotní pamětníci byli dojatí nad prací, kterou žáci vykonali. Všichni aktéři projektu získali osvědčení o účasti v projektu Příběhy našich sousedů a drobné dárky.